Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem w dniu 05 czerwca 2013 roku zorganizowała spektakl edukacyjny o bibliotece i czytelnictwie, skierowany do najmłodszych użytkowników placówki. Zaprosiliśmy cztero- i pięciolatków oraz klasy „O” i „I” wraz z wychowawcami, ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem.
Spektakl zaprezentowali aktorzy Teatru Profilaktyki i Edukacji „Maska” z Krakowa.
Aktorzy przedstawili historię leśnej biblioteki, w której z książek zniknęły wszystkie litery. Bibliotekarka Sowa podejrzewając, że ktoś je ukradł prosi o pomoc detektywa Lupę, miłośnika książek, który rozwiązał już niejedną zagadkę. Okazuje się jednak, że liter nikt nie porwał. Same odeszły i schroniły się u Królowej Liter – Literatury. Mali widzowie poznają przyczynę tej ucieczki i wspólnie z detektywem próbują namówić litery do powrotu na opuszczone strony książek. Składają przyrzeczenie, że będą odwiedzać bibliotekę i czytać książki, by w ten sposób zapobiec ich ucieczce.
W bibliotece w Krasnem literki są na swoim miejscu, czyli w książkach i czekają na swoich czytelników.