„Narodowe Czytanie 2020”

 

 

Wójt Gminy Krasne oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem zapraszają na Narodowe Czytanie “Balladyny” Juliusza Słowackiego.
 

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W tym roku wydarzenie odbyło się w nowy innowacyjny sposób. Zdecydowaliśmy się na próbę inscenizacji , przekształciliśmy naszą sąlę konferencyjna w studio nagrań a uweirzcie mam na słowo nie było to łatwe zadanie. Co prawda nie posiadamy jeszcze profesjonalnego sprzętu ale przy nagraniu staraliśmy się wykorzystać ten sprzeęt który obecnie posiadamy.


Jeszcze raz dziękujemy wszystkim biorącym udział w wydarzeniu: Alina - Maria Augustyniak Balladyna - Katarzyna Augustyniak Wdowa - Elżbieta Załęska Kirkor - Adam Góralczyk Goplana Emilia Woźnicka Chochlik Marta Rogalska Filon Zuzanna Żmijewska Pustelnik Dariusz Załęski Grabiec Dariusz Bartkowicz Skierka Joanna Wenda

 

 

Jestescie Kochani do zobaczenia w następnym roku!!

 

.........................................................................